Technik elektryk

tech elek1Charakterystyka zawodu

Technik elektryk to zawód szerokoprofilowy, obejmujący wiedzę z różnych dziedzin elektrotechnicznych skupionych wokół wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej. Zdobyta wiedza ma charakter trwały, ale wymaga ciągłego doskonalenia, co wynika ze stałego postępu technicznego i pojawiania się nowych rozwiązań z zakresu budowy i eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.

tech elek2Sylwetka absolwenta

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik elektryk jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
2) montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
3) wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
4) eksploatowania instalacji elektrycznych;
5) eksploatowania maszyn i urządzeń elektrycznych.

Kształcenie w zawodzie technik elektryk obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu dwóch kwalifikacji:

Numer kwalifikacji
wyodrębnionej w zawodzie
EE. 05
Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
EE .26
Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
sesja letnia po ukończeniu szkoły

W ostatnim roku nauki uczniowie mają możliwość odbycia dodatkowego kursu i przystąpienia do egzaminu przed komisją kwalifikacyjną w celu uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1kV.