Slider

Leonardo Da Vinci - wymiana młodzieży

Wymiana młodzieży w ramach Programu Leonardo Da Vinci ,,Uczenie się przez całe życie’’

   W październiku br. w dniach: 01. października 2012r. do dnia 20. października 2012r. odbyła się kolejna wymiana młodzieży niemieckiej w ramach Programu Leonardo Da Vinci-Mobilność ,,Uczenie się przez całe życie’’, która stanowi owoc siedmioletniej współpracy Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie z Izbą Rzemieślniczą w Cottbus.

12 młodych rzemieślników, uczących się w różnorodnych zawodach takich jak: elektronik, specjalista ds. budownictwa studni głębinowych, mechanik przemysłowy, mechanik obróbki przemysłowej podczas trzytygodniowego pobytu w Lubinie, na Dolnym Śląsku miało okazję zwiedzić Lubin i okolice, poznać historię i kulturę polską, a także nauczyć się podstaw języka polskiego dzięki  zajęciom językowym. Ponadto uczestniczyli w pokazowej lekcji integracyjnej języka niemieckiego, której tematem był: ,,Twój wymarzony zawód”.

 Podczas spotkań z Dyrekcją szkoły uczestnicy wymiany mieli okazję poznać strukturę i pracę szkoły, a także system kształcenia zawodowego w Polsce. Odbyli szereg wycieczek edukacyjnych poznając historię naszego regionu jak
i system pracy górników Zagłębia Miedziowego. Zwiedzili Muzeum Miłośników Ziemi Lubińskiej, zakład DFM
Zanam-Legmet Sp. z o.o., należący do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń sektora górniczego, Oddział ZWR Lubin, gdzie zapoznali się ze szczegółami  procesu wzbogacania rudy, zwiedzili Stację Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie.  

 Ponadto, młodzież po przeszkoleniu BHP i przeciwpożarowym odbyła praktykę w kopalni miedzi KGHM ZG Lubin. Była to bardzo dobra okazja, aby poznać techniki pracy górnika pod ziemią, które stosuje się w polskiej kopalni oraz wymienić doświadczenia z polskimi górnikami, gdyż młodzież niemiecka pochodzi z okręgu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Łużyc.

Projekt został zakończony oceną praktyki i wymianą doświadczeń, gdzie niemiecki doradca ds. mobilności Pan Rene Grund  wraz z Dyrektorem Szkoły, Panem Pawłem Klimaszewskim, rozdali kształcącym się praktykantom certyfikaty ukończenia praktyk w postaci pamiątkowych dyplomów oraz zaświadczenia - Europass-Mobilność.

W trakcie rozmów z organizatorami pobytu, młodzież zachwalała polską gościnność, polską kuchnię oraz wspaniale zorganizowany pobyt oraz koordynację projektu. Wyjazd ten z pewnością wzbogacił doświadczenie zawodowe młodych rzemieślników, a także poszerzył ich wiedzę o polskim górnictwie, tradycji, kulturze i historii.

W przyszłym roku w kwietniu nasza dwunastka najlepszych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie odwiedzi swojego partnera z Niemiec, gdzie spędzi trzy tygodnie na praktyce zawodowej w koncernie energetycznym firmy  Vatenfall. Uczniowie będą uczestniczyć w intensywnym kursie języka niemieckiego oraz zapoznają się z kulturą, geografią oraz historią naszego zachodniego sąsiada. Rekrutacja na wyjazd rozpoczyna się już końcem października. Po wypełnieniu wniosku rekrutacyjnego na praktykę zagraniczną wyłonimy najlepszą dwunastkę z 10 klas trzecich Technikum Górniczego. 

Opracowała: Danuta Cieślak

 

 


e dziennik zs1
zastepstwa zs1

 


Partnerzy:

Image is not available
Image is not available
Slider