Przewodnik działań rozwijających umiejętności zawodowe uczniów

Development of Tranversal Achieving Skills as an Effective Tool in the Transition to the Active Life

Przewodnik działań rozwijających umiejętności zawodowe uczniów

Szkoły partnerskie: Włochy – Darfo – Centro Formativo Provincionale “Giuseppe Zanardelli”
Włochy – Trescore Balneario – Istituto Superiore “Lorenzo Lotto”
Hiszpania – Paiporta – Istituto de Education Secundaria “La Senia”
Portugalia – Aveiro – Escola Professional de Aveiro
Polska – Lubin – Zespół Szkół Nr 1 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 w Lubinie
Koordynator szkolny: Dariusz Tomaszewski – wicedyrektor
Nauczyciele: Paweł Klimaszewski – dyrektor
Czesław Fuławka – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Mirosław Romańczyk – nauczyciel j. angielskiego
Michał Cierniak – nauczyciel j. angielskiego
Opis projektu: Cele główne:- Przygotowanie i zorganizowanie zestawu zadań, które mają promować umiejętność bycia przedsiębiorczym, tj. kształtowanie wyobraźni, komunikacji, kreatywności, autonomii, zdolności rozwiązywania problemów, zdolności pracy w zespole, umiejętności pracy nad projektem, przestrzegania wyznaczonych terminów, umiejętności kierowniczych i handlowych, wprowadzania zadań rozwijających zdolności przestrzegania norm wyznaczonego czasu, podejmowania wspólnych decyzji, zażegnywania konfliktów
i sytuacji kryzysowych, zajmowanie się poszczególnymi zadaniami w zespole, itp.;- Wymiana i porównywanie dobrych praktyk zawodowych w Unii Europejskiej;- Założenie międzynarodowej sieci doświadczonych partnerów;- Zwiększanie udziału nauczycieli i uczniów w edukacji, pracy zawodowej i życiu towarzyskim;- Doskonalenie zdolności komunikowania się zarówno w języku narodowym jak
i w wyznaczonym języku projektu.Tematyka i problematyka spotkań:- Wyrównywanie różnic miedzy uczniami;- Lepsze przygotowanie uczniów do pracy na rynku europejskim;- Lepsze przygotowanie nauczycieli do pracy w UE;- Zdobycie nowych kwalifikacji dla uczniów i nauczycieli;- Uzupełnienie braków, poznanie nowych metod nauczania w uczeniu przedsiębiorczości;- Niwelowanie różnic miedzy szkołami i zakładami pracy.
Terminarz spotkań: 1. 12-18.11.2010, Portugalia, Aveiro
2. 11-15.04.2011, Włochy, Darfo, Trescore
3. 14-18.11.2011, Hiszpania, Paiporta/Valencia
4. Wiosna 2011, Polska, Lubin

Postęp prac

Sprawozdanie ze spotkania roboczego nr 1

Spotkanie odbyło się w 12-18.11.2010 r. w Portugalii, Aveiro. W spotkaniu brali udział przedstawiciele szkół z Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Polski. Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Klimaszewski – dyrektor, Dariusz Tomaszewski – wicedyrektor, Mirosław Romańczyk – nauczyciel j. angielskiego, Czesław Fuławka – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Na pierwszym spotkaniu zaprezentowano szkoły, kraje i regiony wszystkich partnerów projektu. Wszyscy partnerzy nakreślili zadania do wykonania i omówienia na przyszłym zebraniu we Włoszech.

Sprawozdanie ze spotkania roboczego nr 2

Spotkanie odbyło się w 11-15.04.2011 r. we Włoszech w dwóch miejscowościach – Darfo i Trescore. Podobnie jak na pierwszym zebraniu w spotkaniu brali udział przedstawiciele szkół z Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Polski. Naszą szkołę reprezentowali tym razem: Paweł Klimaszewski – dyrektor, Dariusz Tomaszewski – wicedyrektor, Czesław Fuławka – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Michał Cierniak – nauczyciel j. angielskiego. Na drugim spotkaniu zaprezentowano sprawozdania, przedstawiono swoje dokonania, zwiedzono dwie szkoły partnerskie w Darfo i Trescore, zapoznano się z bazą edukacyjną naszych partnerów. Szkoła w Trescore zorganizowała konferencję naukową z udziałem nauczycieli akademickich zatytułowaną „Ready To Be a Professional”. Ustalono następne zadania do wykonania i prezentacji na spotkaniu w hiszpańskiej szkole w Paiporta.